SAĞLIK:


Sizleri Tanıyabilir miyiz?

 

Dr.İpek Türkoğlu Kemalpaşa Devlet hastanesinde 3 yıldır Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yapmaktayım

Dr.Hüseyin Bozdemir,  Kardiyoloji Uzmanı ayrıca Başhekim Yardımcısı olarak görev yapmaktayım.

 

Kalp krizinin yaş ile alakası var mı ?

 

İpek Türkoğlu : Kalp Krizi, gelişmiş ülkelerde en başta gelen ölüm sebebi. Hem kadınlarda hem de erkeklerde. Kanserin önüne geçmiş ölüm sebebi. Bu sadece yaşlılara ait bir hastalık değildir. Hastaların risk grubuna göre belirlenen bir risk indeksi var. 40 yaşının üzerindeki '' sigara içen '' erkekler yüksek risk grubu hastalar olarak tanımlanıyor. 40 yaşını geçtiyseniz ; genetik kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, tansiyon hastalığı, sigara , kilo ve düzensiz beslenme varsa bunların hepsi risk grubundadır. Bayanlarda ise en riskli dönem menopoz sonrasıdır.

 

Soğuk algınlığı için alınan bazı ilaçların içerisinde kalbe doğrudan etki eden etken maddeler olduğu söyleniyor, doğru mu ?

Hüseyin Bozdemir : Evet doğrudur. Özellikle kalp hastalarının, tansiyon hastalarının, ritim bozukluğu olan hastalar, baypas hastaları, damar tıkanıklığı olan hastaların mutlaka kardiyoloji doktorlarına danışıp ilaçları almalıdır. Basit grip ilacı olarak düşünülen ilaçlar çok ciddi sorunlar yaratabiliyor.


İpek Türkoğlu: Özellikle kan sulandırıcı bazı ilaçlar ağrı kesiciler ve bazı grip ilaçlarıyla etkileşim yapıyor. Bu yüzden kardiyoloji doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız.


Halk arasında "Gizli Kalp" olarak bilinen rahatsızlık nedir? Genel kalp muayenesine  hangi aralıklarla gidilmelidir ? 


Hüseyin Bozdemir : Aslında gizli kalp diye bir şey yoktur. Daha önce muayeneye girmemiş, hastalığından habersiz kişiler vardır.

 

İpek Türkoğlu : Kalp krizi geçirenlerin yarıya yakını daha önce hiçbir şikayeti olmayan kişilerdir. Risk faktörlerinin belirlenmesi ve bunların takip edilmesi çok önemli. Risk grubundaki kişilerin en az yılda 1 kez kalplerini kontrol ettirmeleri gerekiyor.

 Hipertansiyon kalbe zarar verir mi? Tansiyon basit bir hastalık mıdır ? Kalp rahatsızlığı olan her insanda tansiyon var mıdır ?


İpek : Aslında hipertansiyon kesinlikle basit bir hastalık değildir. Gelişmiş ülkelerde etkin kan basıncı kontrolü tansiyon hastalarının ancak 3/1'lik bir diliminde sağlanabiliyor. Tansiyon kontrolünün sağlanamadığı hasta grubu; kalp büyümesi, kalp yetersizliği ve kalp krizi için artmış risk taşıyor. O yüzden mutlaka her tansiyon hastasının bir kardiyolog tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Her kalp rahatsızlığı olan hastada tansiyon olacak diye bir şey yok. Ancak hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, şeker, kalp damar tıkanıklığı birbirine çok yakın hastalıklardır. Dikkat edilmesi gerekir.


Hüseyin Bozdemir : Hipertansiyon sadece kalp değil iç organ hasarı dediğimiz bir çok organı etkileyebiliyor. Böbrek ve göz gibi önemli organlarda kalıcı hasarlar yol açabiliyor.


İpek Türkoğlu: Hastalık riskli fakat tedavisi basit. Doğru tedavi ile düşmeyen tansiyon yoktur.


Tükettiğimiz yağlarla ilgili neler söylemek istersiniz?

 İpek Türkoğlu : Öncelikle margarinlerle ilgili olumlu bir şey söyleyemem. Ancak zeytin yağı ile ilgili çok olumlu veriler var. Özellikle akdeniz tipi diyet dediğimiz zeytin yağını ve zeytini içeren diyetler kalp sağlığı açısından çok faydalı. Bunun sebebi de yağın antioksidan oluşu, çok doymamış oluşu, vücuda geldiğinde kötü kolesterolü bağlayıp düşürüyor oluşu var. Zaten bizim ege bölgesinde dikkat ederseniz zeytin yağı tüketimi çok yüksek olduğu için kalp rahatsızlığı çok yüksek değil ülkemizin diğer bölgelerine göre. Tereyağı içinse genel olarak hayvansal yağlar pek önerilmiyor. Ancak benim kişisel fikrim eğer doğalsa belli bir miktarı aşmamak koşuluyla tereyağının zararı olmadığına inanıyorum.

 Her kolesterolü yüksek olan ilaç içmek zorunda mıdır ? Kolesterol ve Trigliserit arasında fark var mıdır ? 

 İpek : Hayır. Her kolesterolü yüksek olan ilaç içmek zorunda değildir. Önemli olan şey daha önce baypas ameliyatı geçirdiyseniz, felç geçirdiyseniz, bacak ya da boyun damarlarında tıkanıklık olduysa yani bir damar tıkanıklığı yaşadıysanız bunun tekrar olma riski çok yüksektir. O yüzden bu hastaların kolesterol düzeyleri normal hastaların kolesterol düzeylerine eşit değildir. Bu hastaların ilaç kullanması gereklidir.

Trigliserit daha çok diyet bağımlıdır. Meyve, ekmek, karbonhidrat ağırlıklı tüketildiğinde yükselir. Diyetle trgliseriti yönetmek daha kolaydır. Ailesel trigliserit yüksekliği sık bir rahatsızlıktır. Böyle bi durumda trigliseriti düşürecek ilaçları kullanmalıyız.

 Genellikle yeni doğan çocuklarda sıkça duyduğumuz kalp deliği hastalığı nedir ?

 Hüseyin Bozdemir : Anne karnındaki bebeğin kalbi zaten delik olur. Doğum esnasında ya da 24 saat içerisinde kapanıyor. Ama bazılarının kapanmaları gecikebiliyor. Kapanmadığı taktirde cerrahi müdahale ile bu sorun ortadan kaldırılabiliyor.

 
Taşikardi ile Ritim bozukluğu nedir? Doktora başvurmadan anlaşılabilir mi ?

 İpek Türkoğlu : Taşikardi bir ritim bozukluğu değildir. taşikardi çok basit bir  şekilde normalin hızlısı demektir. normalin hızlısı her zaman hastalık olmak zorunda değildir. Ritim bozukluğuyla taşikardi farklı rahatsızlıklardır. Kişi, çarpıntısı olduğunda mutlaka bir EKG çektirilmelidir. Acil servisler 24 saat açıktır. EKG de bir ritim bozukluğu varsa ritim bozukluğuna göre ilaç veya girişimsel tedaviler gerekir. Hem çarpıntı hem de  baş dönmesi, göz kararması, çarpıntıyla birlikte bayılma varsa hayati bir risk taşıyabilir. Araştırılması gerekmektedir. Erken teşhis önemlidir.

  Kalp sağlığıyla ilgili önerileriniz neler ?


İpek Türkoğlu : Sigara içmeyin. Mutlaka şekerinizi, kolesterolünüzü, tansiyonunuzu en az  bir defa ölçtürün ve bunlar yüksekse eğer tedavi görün. Bir şikayetiniz varsa hemen doktorla görüşün. Bir şikayetiniz yoksa da yıllık kontrollerinizi mutlaka yaptırın.

Kalp rahatsızlığı olan insanların spor yapması sakıncalı mıdır ?

 

Hüseyin  : Kontrolden geçildikten sonra sakıncalı değildir. Düzenli spor yapmalarında sakınca yoktur. Kalp hastalarının sadece soğuk havalarda spor yapmaları sakıncalıdır. Hava kirliliği kalp krizini tetikler. Haftada bir  mutlaka spor yapmalarını öneriyoruz hem kilo kontrolü için hem de sağlık için. Kalbi fazla zorlamayacak şekilde spor yapılabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

GÖZ SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN
Göz sağlığı ihmale gelmeyen konulardan biri. Kemalpaşa Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı, Opr.Dr.Hakkı...

Haberi Oku