SAĞLIK:

 Göz Sağlı Hakkında Bilmedikleriniz

Göz sağlığı ihmale gelmeyen konulardan biri. Kemalpaşa Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı, Opr.Dr.Hakkı Özgür Konya vücudumuzun en önemli organlarından biri olan Göz Sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdi.Kemalpaşa Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr.Hakkı Özgür Konya ile Gazetemiz imtiyaz sahibi Ümit Yıldız'ın yapmış olduğu röportaj.

En Sık Görülen Görme Bozuklukları Nelerdir?

Görme bozukluklarının başında, miyop ve hipermetrop gelmektedir. Bu hastalıklardan kısaca bahsedecek olursak, miyop, uzağı görememe; hipermetrop ise yakını görememe rahatsızlığıdır. Astigmat ise toplumda yanlış bilinen bir göz rahatsızlığı. Astigmat göz sağlığı için zararlı bir hastalık olarak kabul edilmemesi gerekir. Bu rahatsızlıkların hepsi, gözlük, lens veya günümüzde halk arasında çizdirme diye tabir edilen lazer müdahalesi ile tedavileri mümkün olan rahatsızlıklardır. En basit ve hekimler olarak kullandığımız tedavi yöntemi ise gözlüktür. İleri seviyede görme bozukluğu olan hastalarımız ise lazer yöntemini tercih edebilirler.

Dinlendirici Gözlük diye bir gözlük çeşidi var mıdır?

Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür etmek istiyorum. Hayır. Dinlendirici gözlük diye bir gözlük yoktur. Hastanemize dinlendirici gözlük almaya geldim diyen hastalarımız çok fazla. Vücudumuzdaki herhangi bir organı dinlendirmenin en basit yöntemi uyumaktır. Gözlerimizi dinlendirmek için ya gözlerimizi kapatırız yada uyuruz. Bir gözlük kullandım ve gözlerimi dinlendirdi tarzında bir şey yoktur. Güncel yaşantımıza etki edecek şekilde görme bozukluğu olan kişilere çok düşük derecelerde verilen gözlükler vardır. Ancak hiçbir sorunu olmayan, görmeye engel teşkil edecek bir sorunu bulunmayan kişilerin gözlük kullanmaları da gereksizdir. Çok düşük derecedeki gözlüklere halk arasında böyle bir isim takılmıştır.

Güneş Gözlüğü Kesinlikle Kullanılmalı

Bu çok önemli bir konu. Artık, yaş aralığına bakılmaksızın güneş gözlüğünün her yaştaki kişiler tarafından kesinlikle kullanılması gerekmekte. Gerek çevresel etkenler, gerekse dünyamızı çevreleyen ozon tabakasındaki zayıflık, sürekli bilgisayar, tablet ve telefon kullanımı ve güneşten gelen zararlı ışınların engellenmesi için güneş gözlüğü kesinlikle kullanılmalı. Bahsettiğimiz etkenler ilerleyen yaşlarda, gözümüzün korneasının ve lensinin bozulması, katarak oluşması gibi hastalıklara sebebiyet verebilmekte. Bu nedenle güneş gözlüğünü herkesin yaz ve kış aylarında kesinlikle kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Çarşıdan ve pazardan alınan güneş gözlüklerini önermiyoruz. Bunun sebebi ise, güneş gözlüğünün tipinden ziyade üzerindeki cam çok önemlidir. Bu camların uzman kişiler tarafından hazırlanmış ve ultraviyole ışınları engelleyecek tarzda olması gerekmektedir. Güneş gözlüğü kullananların son zamanlarda çok sık rastladığımız sarı nokta dediğimiz hastalığın önlenmesinde etkin bir rol oynadığını söyleyebiliriz.

 

 

 

 Göz Tansiyonu Nedir?

Göz tansiyonu hastalığı, göz sinirlerinin ileri düzeyde hasara uğramasıdır. Bu rahatsızlığın pek çok sebebi vardır. Halk arasında yanlış bilinen rahatsızlıklardan biridir. Özellikle bayanların dantel yapmalarının, ağlamanın, çok kitap okumanın göz tansiyonu hastalığına sebep olduğu gibi yanlış bilgiler vardır. Göz tansiyonunun kesin olarak sebepleri net olarak ortaya çıkmasa da biz göz tansiyonunun görme sinirlerinin ileri boyutta hasara uğraması olarak tanımlıyoruz. Bu hasar gözümüzün içerisindeki görme sinirini besleyememesinden kaynaklanmaktadır. Bunu bir çok sebebi vardır. Normal tansiyonumuz, şeker hastalığı, damar bozuklukları ve göz içerisindeki basınç da bu rahatsızlığa sebep olmaktadır. Bu rahatsızlığın bugünün teknik şartları ile kesin bir tedavisi olmamakla birlikte çeşitli ilaçlar ile bu rahatsızlığı yavaşlatıyoruz.

İt Dirseği, Arpacık Hastalığı Nedir?

Ülkemiz sıcak ve tozlu bir ülke. Çalışma koşulları bu rahatsızlığın en önemli etkenlerinden biri. Halk arasından arpacık veya it dirseği olarak bilinen rahatsızlık, bizlerin (Blefarit) kirpik dibi iltihabı dediğimiz bir göz hastalığıdır. Kirpik diplerimizde oluşan enfeksiyonların, gözlerimizde bulunan yağ bezlerini tıkayıp, içerisinde mikropların üremesi sonucu çevresinde bir zarlaşma oluşması ile birlikte bizim şalazyon dediğimiz oluşumlar olmakta. Bu hastalıktan korunmak için, tozlu ve topraklı alanlarda çalışan insanlarımızı her gün yıkanması ve gözler için üretilen hijyenik maddeler ile gözlerini ve kirpik diplerini temizlemesi, ayrıca, kızarıklık, çapaklanma, batma ve yanma olduğu zaman derhal bir göz hekimine görünmesi, ve uygun tedaviyi alması gerekir. Sarımsak basma, tahta kaşığın ısıtılarak bölgeye uygulama gibi yöntemler geliştirilmiş olup, bunlar içersinde tek geçerli olan yöntem, bölgeye ılık su ile pansuman yapmaktır. Kaynatılıp ılıtılmış bir suyu, temiz bir beze dökerek gözümüzün üzerinde uygulamak  uygun bir yöntemdir. Hijyenik koşullara dikkat etmek kaydı ile Çay ile bu uygulamayı yapmakta mümkünüdür. Bazı araştırmalar çayın içerisinde bulunan maddelerin bu rahatsızlığa karşı olumlu sonuçlar verdiğini göstermiştir. Özellikle göz kalemi kullanan bayanların bu rahatsızlığa karşı daha dikkatli olması gerekmekte. Bizim için önemli olan göz diplerinde kalan partiküllerdir. Bu partiküllerin burada kalması bu rahatsızlığın oluşmasındaki en önemli ektendir.

Sağlıklı Göz İçin Neler Yapmalıyız?

Göz sağlığı için en önemli oldu Hijyen. Gözlerimiz için özel olarak üretilen hijyenin ürünleri kullansınlar. Güneş gözlüğü kullanmalarını ve hiçbir göz rahatsızlığı olmasa dahi  yılda en az bir kez  göz kontrollerini mutlaka yaptırmalarını öneriyorum.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KALBİNİZE DEĞER VERİN
Kemalpaşa Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanları, Uzm.Dr.İpek Türoğlu ve Uzm.Dr.Hüseyin Bozdemir ile Kalp...

Haberi Oku