KEMALPAŞA:
YEREL BASIN SORDU, ARİF UĞURLU CEVAPLADI

Nif Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Yıldız, Haber 2023 Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yıldıray Dal ve Kemalpaşa İş Dünyası Gazetesi Yöneticisi Filiz Eroğlu ile Kemalpaşa Belediyesi Hizmet Binasında, (Eski Belediye)  kahvaltılı toplantı düzenleyen Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Kemalpaşa Belediyesinin 1.5 yılını değerlendirdi. Başkan Uğurlu, Kentsel Dönüşüm Projesi, Bütünşehir Yasası ile Kemalpaşa Belediyesi tarafından yapılan ve yapılacak olan bir çok proje ile ilgili olarak bilgiler verdi.

Belediyeyi 40 Milyon TL'lik Borçla Devraldık

2014 Yerel Seçimleri ile, Kemalpaşa'da Belediye Başkanlığını kazanan Ak Parti'li Belediye Başkanı Arif Uğurlu, seçimlerin ardından Belediye'nin mali yapısına el attıklarını söyledi. İlk 6 aylık periyotta, Belediyenin parasal durumunu, harcamalarını, personel giderlerini tek tek incelediklerini ve sabahlara kadar mesai harcadıklarını söyleyen Uğurlu, "Geçtiğimiz dönem, Meclis üyeliğimiz sebebi ile, Belediyenin durumunu az çok biliyorduk. Her ortamda ifade ettiğim gibi, buradaki amacım geçmişi kötülemek değil. Bir çok siyasetçi geçmişteki sıkıntıları bahane yapar ancak, ben bahane üretmekten öte, vatandaşlarımızın da nasıl bir Belediye devraldığımızı bilmesi lazım. Biz, Kemalpaşa Belediyesini, şirketi ile birlikte 40 milyon TL'lik bir borçla devraldık. Sadece işçisine 4 milyon TL borcu olan bir Kemalpaşa Belediyesi vardı. Bu bağlamda, mali yapımızı düzenlemek için çalışmaya başladık. Birim Müdürlerinden, personellere kadar tüm arkadaşlarımızın kapasitelerini, kabiliyetlerini tek tek inceledik ve siyasi olarak büyük bir risk alarak personel sayısında indirime gitme kararı aldık ve neticesinde mali yapımızı yavaş yavaş toparlar hale geldik. Sadece emekliliği gelen ve Kem-Bel şirketinden ayrılan personele yaklaşık 5.5 milyon TL'lik bir ödeme yaptık. Şu anda Kemalpaşa Belediyesinin rutin borçları halinde kimseye borcu kalmamıştır."

İZSU'ya En Çok Borcu Olan 2. Belediye "Kemalpaşa Belediyesi"

İZSU'ya 30 ilçe arasından, en çok borcu olan Belediyenin Kemalpaşa Belediyesinin geldiğini ifade eden Arif Uğurlu, "İzsu'ya en çok borçlu olan Belediye, İzmir Büyükşehir Belediyesi. Hemen arkasından biz geliyoruz. Biz bu sorunun temeline indiğimizde, bu sistemin üzerinde fazla durulmadığını gördük. İlçemiz içerisindeki parkların su tarifelerinin parklara özel uygulana su tarifesi yerine,  iş yeri aboneliği olarak yapıldığını gördük. Sadece bunları düzeltmekle o dönemde,  aylık 150-200 bin TL'lik bir tasarruf yaptık. Bunun dışında, kağıt üzerinde 200'e yakın su abonesinin ödemesini yapıyoruz ancak neresi olduğu belli değil. Bunun üzerine İzsu'ya bir talimat verdik ve bizlerin belirlediği yerler dışındaki yerlerin su aboneliklerini durdurduk. Mağdur olanlar bize gelsin biz ona göre çalışma yapalım. Bu noktada yaklaşık 200 aboneyi kapattık, bize mağduriyetini ileten 5-10 kişilik bir abone oldu. Örnek olarak, 10 TL. ye kiraya verdiğimiz yerin 100 TL. lik elektrik su parasını ödüyoruz. Bunların hepsi Belediye üzerinde bir yüktü ve çok şükür, biz bu yükü ortadan kaldırdık, disipline ettik ve Belediye Bütçesi artık kendi ayakları üzerinde duracak bir hale geldi."

Belediyemiz Yatırım Yapacak Bir Hale Geldi

Siyasi olarak, personel azaltma yönteminin büyük bir risk olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Arif Uğurlu, "İstemeyerekte olsa, Belediyeden personel azaltmanın bir siyasi faturası olsa da, meclis grubumuz ile toplanarak, biz Kemalpaşa'da bu bütçe ile, ya 100 kişiyi daha işe alır, toplamda 300-400 aileyi mutlu ederiz 100 bin insanı karşımıza alırız, yada sayıyı hizmet etmek için gerekli sayıda tutarız ve 100 bin insan için hizmet üretiriz. Biz bu bağlamda millete hizmet etme iradesini ortaya koyduk ve gereğini yaptık. Artık Kemalpaşa Belediyesi, yatırım yapabilir bir noktaya geldi."

1.5 Yılda Yaptığımızı Yatırımlar

Geçen 1.5 yıllık dilimde, Kemalpaşa Belediyesi tarafından yapılan yatırımlar ile ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Arif Uğurlu, "Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde, Kemalpaşa'ya yapılan parke taşı çalışmalarının %80'nini biz 1.5 yıl içerisinde yaptık. 30 İlçe içerisinde, bütçesine oranla, bu kadar ağır borç yükü altında olan Kemalpaşa Belediyesi, toplam müştemilatı ile beraber 7 milyon TL'lik Kültür Merkezini başlatan tek belediye Kemalpaşa Belediyesidir. Geldiğimizde 37 milyon TL'lik bir bütçe, 40 milyon TL'lik bir borç, ama bunun karşılığında 1.5 yıllık kısa bir sürede, hem borç yükünü döndürebilen bir Belediye, hem de 7 milyon TL.'lik bir Kültür Merkezinin inşaatını başlatıp, kendi imkanları ile hızlı bir şekilde yürüten bir başka Belediye şu an İzmir'in 30 ilçesi içerisinde yok. Örnekköy'e çok şık bir Bilgi Evi yaptık. Aktif bir şekilde burayı da kullanmaya başlayacağız. Sütçüler'in ara yollarını, ki buradaki bir çok esnafın karşı çıkmasına rağmen, yol ve kaldırımları genişlettik. Karşı çıkan tüm esnaflar projenin tamamlanması ile  gelip bizlere teşekkür ettiler. Sütçüler, Örnekköy ve Ören mahallelerimize büyük birer park yaptık. Engelliler parkımızı tamamladık."

Büyükşehir'den Destek Yok

Geçtiğimiz dönem ile, şimdiki dönem arasında Büyükşehir Belediyesinden destek alamadıklarını ifade eden Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, "Geçmiş dönemde, park ve bahçe çalışmaları için Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu desteğin, onda birini biz alamadık. Geçmiş dönemde tüm park ve bahçelerin bakımını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesini biz göreve geldikten sonra  ben henüz Kemalpaşa'da görmedim. Bu noktada biz, yapmış olduğumuz hizmetlere istinaden, yetki alanımız dışında kalan hizmetleri de yaptık. Kemalpaşa'nın girişindeki peyzaj çalışmalarından tutun, ara refüj ve çevre yolu dahil bir çok yolun peyzaj çalışmalarını biz yaptık. 10 dönüm ve üzerindeki yeşil alanların sorumluluğu Büyükşehir Belediyesinin uhdesinde olmasına rağmen, bakım çalışmalarını biz yapıyoruz. Yani biz, sadece kendi yetki alanımızla sınırlı kalmayarak, yetkimiz dışındaki alanlarında çalışmalarını yapıyoruz. Aşağıkızılca mahallemize çok güzel bir köy meydanı yaptık. Keza Akalan Köy meydanına ışıklı refüj sisteminin aynını yaptık. Sinancılar, Kızılüzüm köylerinin de meydan çalışmalarını tamamladık. Amacımız 2019 yılına geldiğimizde, tüm köylerimizin köy meydanlarının film stüdyosu gibi pırıl pırıl olmasını sağlamak."

Kültür Merkezi Cazibe Merkezi Olacak

Kemalpaşa'nın en önemli eksikliklerinden biri olan Kültür Merkezi projesi ve merkezin yapısı hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Arif Uğurlu, "Kemalpaşa'da, sağolsun; Sayın Mehmet Ali Özüdoğru tarafından yapılan bir Kültür Merkezi var. Ancak bu salonu Kemalpaşa'da gerçekleştirilen tüm etkinliklerde kullanıyoruz. Yemek, Düğün, Konferans vs. Yeni yaptığımız Kültür Merkezinde, yaklaşık 450-500 kişilik konferans salonu, ayrıca burada Tiyatro gösterileri yapılacak şekilde dizayn edildi. İkisi 160, biri 88 kişilik olmak üzere 3 adet sinema salonu mevcut. Alt katında gençlerimize dönük, güzel sanatlar galerisi olarak ta kullanabileceğimiz, etüt merkezlerimiz var. Fitnes Salonu, çocuk kreşi, zemin katta, kafeteryalar, gençlerimizin faaliyet göstereceği, bir ortam dizayn etmek istiyoruz. Kısacası Kemalpaşa'da 7'den 70'e, buraya gelen herkesin kendisine göre bir ortam bulabileceği bir merkezi inşa ediyoruz. İnşallah ocak ayı sonunda kabası bitmiş olur. Haziran 2016 ayında da hizmete açmış oluruz. Torbalı yolu üzerinde belediyemize ait 60 dönümlük parçalı bir alanımız var. Bu alanın 10 dönümlük bölümüne düğün salonları yapmayı düşünüyoruz. Plan sorununu çözdüğümüz an ihaleye çıkacağız."

İmar En Büyük Sorunumuz

Belediyelerin borçlarının olmasının normal olduğunu, ancak borcunun katı kadar da hizmet yapması gerektiğini ifade eden Arif Uğurlu, "Kültür Merkezimiz 7 milyon TL. ancak bittikten sonra 14 milyon TL'lik bir değeri olacak. Yani borcunun katı kadar bir hizmetin olmalı. Biz yatırım yapacağız, yol haritamızı çizdik ancak yatırım yapacak yerimiz yok. En büyük sorunumuz imar noktasında. Hukuki olarak, Belediye Hizmet Alanı ibaresi olmayan bir alana ben düğün salonu yapamıyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığından 4 milyon TL'lik bir ödenek çıkarttık. Bizden içinde "Gençlik Spor Alanı" maddesi bulunan en az 5 dönümlük bir yer istediler ama gelin görün ki bulamadık. Bana göre, Kemalpaşa'da bir Belediye Başkanının yapacağı en iyi hizmet, hizmet yapabileceği alanların alt yapısını tamamlayıp hizmete açan bir Belediye Başkanıdır. Eğer geçmişte, Kemalpaşa'nın 50 yıllık planı yapılmış olsaydı, şu anda sizlerle sadece Kültür Merkezi projesini konuşuyor olmazdık. Gençlik merkezini, kapalı yüzme havuzunu, daha nice dev projeleri konuşuyorduk."

İzmir'in En Büyük Kent Parkını Kemalpaşa'da Olacak

Kemalpaşa'nın tarihi dokusu ve bitki örtüsünün insanları cezp ettiğini, ancak bu güzelliklerin ortaya çıkarmak için Kentsel Dönüşüm Projesini hayata geçirmek için çalıştıklarını ifade eden Arif Uğurlu, "Aklımızda bazı düşüncelerimiz var. İnşallah bunları gerçekleştirebilirsek İzmir'in en büyük "Kent Parkı" Kemalpaşa'da olacak. Göreve geldiğimizde DSİ Savandağ'da bir gölet yapıyordu. İmar sorunu sebebi ile burası durma noktasına gelmişti. Başbakanımız ve sayın Bakanımız Veysel Eroğlu'nun da girişimleri ile gerekli ödenekleri çıkartarak projenin devam etmesini sağladık. Buradaki bozuk alanları DSİ ile birlikte onardık, inşallah 100 dönümlük bir alanı, çevresinde kafeteryaları, piknik alanları, amfi tiyatroların olduğu bir kent parkı haline getireceğiz. Bu projemiz tamamlandıktan sonra, artık Kiraz Festivalimizi burada yapacağız, gelen misafirlerimize Kemalpaşa'nın doğal güzelliğini göstereceğiz.  Bu projeyi gerçekleştirirken, kurtarabildiğimiz zeytin ağaçlarını kurtardık. Proje bitiminin ardından dikimlerini gerçekleştireceğiz."

Tüm Parkları Çocuklarımız İle Buluşturacağız

Merkezdeki tüm parkları revize ederek, halka açacaklarını belirten den Arif Uğurlu, "Parklarımızı çocuklarımız ile buluşturacağız. Sevgi Parkından başladık. Sevda parkı ile devam edecek. Parklarımıza kafeterya yapmayacağız. Vatandaşımız buraya gelecek. Kendi çayını içecek. Çocukları parkta oynayacak. Rekreasyon alanına çıkan Halil Efendi Caminin bulunduğu yolu sevgi yolu yapmayı düşünüyoruz. Çevre yolu Nur Pide'nin bulunduğu bölgede 5 dönümlük bir alanımız var. O bölgeye, 12 Ay hizmet verebilecek, kışın ısıtmalı olacak şekilde yarı olimpik bir yüzme havuzu yapmayı planlıyoruz. Ören, Ulucak, Bağyurdu'na bir meydan projesi ve ayrıca bir kiraz alım merkezi yapma çalışmamız var. Yukarıkızılca ile ilgili ne tür bir proje yapacağımızı düşünüyoruz. Buradaki mülk sahipleri ile görüşmeler yaptık ancak, olumlu sonuç alamadık. Eğer sonuç alabilirsek Yukarıkızılca mahallemize de meydan projesi yapmayı düşünüyoruz.

Kentsel Dönüşüm Kemalpaşa'ya Sıçrama Yaptıracak

Kemalpaşa'da 80 Hektarlık alanda, Atatürk ve Soğukpınar Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili bilgi veren Uğurlu, projenin Kemalpaşa'ya sıçrama yaptıracağını söyledi. Uğurlu, "Hiçbir Belediye Başkanı ilk yılında, kentsel dönüşüm gibi sıkıntılı bir projeye girişmez. Ama bizim girmekten başka bir alternatifimizi yoktu. Bütünşehir Yasasından dolayı çok mağduriyet yaşamaktayız. Ben bu konuyu, tüm yetkili organlarımızla, Bakanlarımızla görüştüm. Bakanlarımızın da bu yasa ile ilgili olarak sıkıntılarımızı bildiğini biliyorum. Bu yasada bazı değişiklikler yapılacak ancak değişikliklerin bizleri ne kadar etkileyeceğini söylemek güç. Gelir ve Yetki artışı tarzında bir düzenleme olacağını düşünüyoruz. Şu anda bir İlçe Belediye Başkanının, Büyükşehirdeki bir daire başkanında daha yetkilimidir, değil midir bu tartışılır. Çünkü, kentinizin neresine trafo konulacağına dahi Büyükşehir'e soran bir Belediye Başkanın o ilçeye katacağı çok fazla bir şey yoktur. Birileri planlıyor. Sende o plan kadar iş yapıyorsun. Kaldı ki Kemalpaşa'da zaten bir planlama yok. Geçmişte ne planlanmışsa onun üzerine bir şeyler yapılıyor. Kemalpaşa'nın ciddi bir konut ihtiyacı var, Kemalpaşa'nın bir siluet sorunu var. Kemalpaşa'nın en güzel, en kıymetli, en değerli görsel olarak en hoş alanları adeta gecekondu ile boğulmuş durumda. Tarihi alanları da aynı şekilde.  Ege Bölgesinin en eski tarihi hamamlarından biri Kemalpaşa'da. Biz buranın restorasyonunu bitirdik. Hizmete açacağız ancak yaktığın an, etrafında bulunan bir çok ev duman altı oluyor. Ambulansın, itfaiyenin giremeyeceği bir çok sokağımız var. Özellikle kaya düşmesinden sonra, bu bölge afet alanı ilan edildi ve ivedi bir şekilde kamulaştırılmasının yapılması gerekmekte."

Hak Sahipleri, Maliyetine Ev Sahibi Olacak

Kentsel Dönüşüm projesinin hak sahipleri için bir çok avantajı olacağını belirten Arif Uğurlu, "Kemalpaşa'da 50 Bin TL'ye bir ev almak mümkün değil. Ama bu Kentsel Dönüşüm sürecinde, insanlar bizden maliyetine konut alacaklar. bu çok önemli bir husus. Hak sahiplerinin konutlarının maliyeti belirlenecek, bizim konutlarımızın bir maliyeti belirlenecek ve hak sahipleri ve bu rakama göre konut verilecek. Bugün Kemalpaşa'da bir konutun maliyeti 50-60 bin TL olduğunu düşünürsek, senin mülküne biçilecek değer ile,  ya başa baş bir konut alırsın, yada 5-10 bin TL borçlanırsın. Ama böyle bir süreç olmaz ise, Kemalpaşa'da 50 bin TL'ye 3+1 daireli bir evin odasını bile alamazsın. Bu proje ile 2 bin 800 bağımsız birim yıkılacak, toplamda da 6 bin civarında bir konut yapılması ön görülmekte. Halihazır projelerin 3/2 si bitti. Jeolojik etütlere başlayacağız. Nisan-Mayıs ayında planlamaları bize devredecekler. Tabi ki geçtiğimiz seçim süreci bizim işlerimizi de biraz duraklattı. Nisan-Mayıs ayı olmasa da, en geç Eylül ayında bu projeye başlayacağız"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ULUCAK KAVŞAĞINDA FECİ KAZA 1 ÖLÜ
İzmir'in Kemalpaşa ilçesi, Kemalpaşa İzmir Karayolu Ulucak kavşağı (Taşkahve) mevkiinde meydana...

Haberi Oku